Studia to zdecydowanie jeden z najlepszych okresów w życiu człowieka. To czas, gdy dorosłe życie zaczyna nabierać tempa, a nasz świat kręci się wokół nauki, imprez oraz poszukiwaniu własnej drogi, którą chcemy obrać w przyszłości.
Niestety jak dobrze pamiętamy w marcu 2020 roku nasze życie diametralnie się zmieniło – zawsze pełni życia i gotowi do działania młodzi ludzie byli zmuszeni do pozostania w czterech ścianach, nauki, pracy oraz spotkań z przyjaciółmi przez ekran komputera. Nasze priorytety zmieniły się bardzo szybko, zamknięci w domu martwiliśmy się o pracę, rodzinę oraz własne zdrowie.
– Pandemia koronawirusa w kilka dni zmieniła nasze życie. W pierwszej chwili pomyśleliśmy, że potrwa to tylko kilka tygodni, a my będziemy mieć dłuższą przerwę międzysemestralną. Po ponad rocznej przerwie od zajęć stacjonarnych można powiedzieć, że „życie studenckie” zeszło na dalszy plan. Zamknięte kluby, puby, brak imprez masowych i możliwości spotkań na uczelni stały się naszą codziennością. Z jednej strony zyskaliśmy możliwości dodatkowej pracy czy samorozwoju z powodu większej ilości wolnego czasu jednak brakuje nam wspólnych chwil spędzonych w murach uczelni – Natalia Kotula, studentka II roku psychologii w Rzeszowie.
Szczególny brak typowych studenckich imprez odczują studenci pierwszego oraz drugiego roku – odwołane Juwenalia oraz Kulturalia to zdecydowanie najbardziej wyczekiwane wydarzenia roku akademickiego. Niestety w tym roku, podobnie jak w poprzednim nie będzie dane się nam cieszyć koncertami oraz miło spędzonym czasem w studenckim gronie. Na szczęście powoli wracamy do nomy – wydarzeniem, które może nam zrekompensować, wyżej wymienione imprezy jest coroczny koncert polskich artystów w duecie z równie utalentowanymi muzykami ze wschodu, czyli Europejski Wschód Kultury. Jak co roku nie zabraknie gwiazd polskiej sceny muzycznej, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku koncert odbędzie się w Parku Sybiraków w Rzeszowie, w ostatni weekend czerwca. Osoby tęskniące za koncertami, na pewno będą zadowolone! Do normalności wraca również działalność pubów, barów, dyskotek, a po tak długiej przerwie, gdy bezpośrednie relacje zostały z konieczności zastąpione relacjami przez internet każda chwila spędzona w gronie przyjaciół cieszy nas podwójnie.
– Osobiście bardzo mocno odczuwam negatywne skutki pandemii koronawirusa. Brak możliwości normalnego spotkania się ze znajomymi znacznie ograniczył moje życie społeczne. Miały na to wpływ również zamknięte przez obostrzenia restauracje, bary i inne miejsca, w których zazwyczaj spotykałam się ze znajomymi. Świadomość braku alternatywy i tym samym zamknięcie wzbudzało we mnie nieprzyjemne emocje i niepokój – Julia Kozicka, studentka II roku psychologii w Rzeszowie.
Ale życie studenckie to nie tylko imprezy, gwarne kluby oraz puby. To również działalność organizacji studenckich, samorządu oraz kół naukowych. Brak zajęć stacjonarnych oraz ograniczony dostęp do instytucji znacznie ograniczyły możliwości działania studentów. Przed pandemią zawsze chętni do pomocy, zaangażowani młodzi ludzie mieli głowy pełne pomysłów, aby ruszyć z projektami, niosąc pomoc oraz godnie reprezentując naszą uczelnię.
– Wybuch pandemii był dla nas, jako Samorządu, bardzo dużym wyzwaniem. Przede wszystkim wszystkie nasze działania, które planowaliśmy wdrożyć w tamtym okresie zostały zawieszone, ze względu na niemożność organizowania spotkań w większej grupie osób z zewnętrznymi organizacjami czy sponsorami. Musieliśmy zmienić nas sposób działania i „przenieść się” do internetu. Musieliśmy całkowicie zmienić swój sposób działania oraz na nowo zaplanować akcje– Sebastian Krauz, przewodniczący Rady Uczelni Collegium Humanum.
Drodzy Studenci i Studentki, nasze życie, nie tylko studenckie, ale i rodzinne oraz osobiste powoli wraca do normy. Miejmy więc nadzieję, że zbliżające się wakacje dostarczą wszystkich możliwych wrażeń oraz rozrywek, na które zasługujecie, po dziesięciu miesiącach nauki zdalnej. Bawiąc się oraz imprezując, nie zapominajcie jednak, że zdrowie wasze, oraz waszych rodzin jest najważniejsze.