Andropauza jest okresem przejściowym pomiędzy dojrzałością a starością w życiu mężczyzny, charakteryzującym się występowaniem różnych dolegliwości i symptomów związanych z procesem starzenia. Spowodowane jest to obniżeniem poziomu wielu hormonów w organizmie m.in. testosteronu, melatoniny oraz hormonu wzrostu. Na szybkość zmian wpływ mają nie tylko predyspozycje genetyczne, ale także aktywność fizyczna, dieta, nałogi czy wpływ toksyn jak i innych szkodliwych substancji.
Świadomość procesów zachodzących w męskim organizmie po osiągnięciu senioralnego wieku pozwoli na zaobserwowanie niepokojącego nasilania się objawów i szybką reakcję medyczną. Niestety, wielu mężczyzn wstydzi się tych zmian, co wiąże się z utratą pewności siebie, obniżeniem poczucia własnej wartości oraz z niechęcią do podzielenia się swoimi wątpliwościami ze specjalistą. Jak rozpoznać męskie klimakterium?
Fizyczne objawy, które najczęściej możemy wyróżnić:
- tendencje do przybierania na wadze (zwłaszcza w okolicach brzucha);
- problemy z oddawaniem moczu;
- zaburzenia snu i bóle mięśniowe, reumatyczne;
- problemy z erekcją i obniżone libido;
- fizyczne osłabienie organizmu;
- nadmierna potliwość i łysienie.
Powyższe objawy mogą być sygnałem wielu chorób wieku podeszłego np. początkiem stanów przedcukrzycowych, osteoporoz czy miażdżycy.
Oprócz fizycznych objawów możemy zaobserwować również psychiczne:
- stałe bądź czasowe uczucie towarzyszącego lęku, niepokoju;
- zwiększony poziom drażliwości, długie okresy rozdrażnienia;
- niska samoocena, zmniejszona pewność siebie, myśli rezygnacyjne;
- trudności w zapamiętywaniu, koncentracji i skupieniu się.
Męskie przekwitanie jest częścią naturalnego cyklu starzenia się organizmu i należy to po prostu zaakceptować. Dolegliwości wywołane wahaniem hormonów można załagodzić poprzez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub podawania gonadotropiny kosmówkowej. Niezależnie jednak od podjęcia takiego leczenia, andropauza musi być postrzegana jako zespół problemów – i w ten sposób należy ją również leczyć. Jeśli składają się na nią zaburzenia nastroju – wówczas niezbędna może się okazać wizyta u psychoterapeuty. Z kolei problemy z nietrzymaniem moczu powinny być skonsultowane z urologiem oraz rehabilitantem urologicznym, a kołatanie serca, duszności i ponadprzeciętne obniżenie sprawności – z lekarzem kardiologiem.
Każdy przypadek jest indywidualny i charakteryzujący się różnymi objawami, dlatego do takiego problemu powinno podchodzić się z dużą dozą empatii i zrozumienia. Najważniejsze jednak jest to, aby uświadomić mężczyznom, że nie jest to powód do żadnego wstydu.
Daria Brej