Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego Dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% Pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc Dawcy niespokrewnionego. W tej chwili, aż co piąty polski Pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie. Nadzieją dla tych osób mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni Dawcy.
O fundacji
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu ponad 11 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 700 000 potencjalnych Dawców.
Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych, oraz promocji zdrowia publicznego.
W jaki sposób można oddać szpik?
Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.
Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 85% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciągu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.
Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
W jaki sposób można się zarejestrować?
Jako URSS zdecydowaliśmy się wesprzeć fundację DKMS. Po wielu konsultacjach i rozmowach, zdecydowaliśmy się przeprowadzić rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego wśród studentów, pracowników naszej uczelni oraz wszystkich chętnych osób. Akcja zostanie przeprowadzona w ramach projektu HELPERS’ GENERATION w ramach której Liderem dla naszego regionu został wybrany Zastępca Przewodniczącej USRR w Rzeszowie.
Wszelkie zainteresowane osoby, proszone są o poinformowanie Lidera projektu, przekaże Wam w jaki sposób oraz kiedy możecie odebrać pakiety rejestracyjne i odpowie na pytania.
Zachęcamy również do tego, żeby osoby chętne do pracy jako wolontariusz, również zgłaszały swoje kandydatury do Lidera.
Kontakt do Lidera projektu:
E-mail: sebastian.krauz@humanum.pl
Facebook: Sebastian Krauz (https://www.facebook.com/mlodykrauzik)
Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!